Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Траките

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    лично аз смятам, че ранните траки-РНЖ, са истинските носители на тази култура, това което ни дават разкопките-главон 5-3 в. пр. Хр., са богати погребения, силно повлияни от гръцката култура

    Comment


      #32
      gladiator написа Виж мнение
      лично аз смятам, че ранните траки-РНЖ, са истинските носители на тази култура, това което ни дават разкопките-главон 5-3 в. пр. Хр., са богати погребения, силно повлияни от гръцката култура
      Прости ми невежеството,но какво е РНЖ?
      Historia vitae magistra

      Comment


        #33
        Иван Асен II написа Виж мнение
        Прости ми невежеството,но какво е РНЖ?
        РЖЕ - грешка

        Comment


          #34
          gladiator написа Виж мнение
          РЖЕ - грешка
          РЖЕ-Ранна Желязна Епоха?Или нещо друго?
          Historia vitae magistra

          Comment


            #35
            Известни ли са други имена с които са наричани траките.Четох някъде,че traquoi значело нещо като чужденци,но може да греша.Ако е вярно,то значи за гърците народите на север са си просто чужденци,може да не е имало много общо помежду им.Преди време четох статия за разликите между даки и траки,на база на имената на селищата.Не мога да се сетя какви бяха окончанията,но наистина нямаха нищо общо помежду си.И на тази база някои считат,че и езиците им се различават и че става въпрос за два различни етноса.До колко може да се твърди подобно нещо.
            Historia vitae magistra

            Comment


              #36
              Привет!
              Можеш да започнеш с "Тракология" на Д. Попов;
              "История на Тракийския Херсонес" на Ю. Цветкова;
              "Тракия и Балканите през ранноелинистическата епоха" на А. Фол;
              "The Odrysian Kingdom of Thrace" на Archibald (имам я на pdf, ако искаш да ти я пратя пиши на ЛС).
              "Етнология на траките" за автор не се сещам, може да беше и сборник.
              Това е на prima vista. Главно са исторически изследвания. Археологическите са разпръснати по разни периодични издания или са в много ограничен тираж. Винаги имай едно на ум като четеш. Някои неща се писани през соца и са силно пречупени през призмата на марксизма, като продължават да се пишат по инерция и до днес. Други свързани с религията са плод на авторовите фантазии и т.н.
              Ако те интересува нещо конкретно (или каквото и да е) питай - ще помагам доколкото мога.
              P.S.
              Потърси и "Извори за историята на Тракия и траките" в два тома. Може и да я има качена в интернет, не съм проверявал.

              Comment


                #37
                Благодаря за препоръчаните книги.
                Historia vitae magistra

                Comment


                  #38
                  Също и 'Наблюдения върху тракийската държавност' на Юрий Кабакчиев.
                  'Както и Тракийският воин' на проф. Иван Маразов.
                  sigpic

                  Comment


                    #39
                    gladiator написа Виж мнение
                    върховна простотия е да приравниш келти, скити, да не гонвоорим за митичните пеласги...абе хора, що малко не четете и мислите, преди да изразите някакви смешни идейки
                    Кое им е митичното на пеласгите? Че самият Пизистрат признава, че преди той да поеме управлението на Атина градът е бил пелсгийски? Или че [цензурирано] гърци поколения наред не могат да научат коренното население (завареното) на тоя град да се носи и облича като тях [цензурирано]? И още доста сведения има за тях, включително [цензурирано] гърци, които трябва да се изкарат на всяка цена също такива коренни жители на Балканите каквито са пеласгите и траките, защото иначе си остават [цензурирано]. И какво ще ни посъветваш да почетем, за да насъберем нещо друго освен "смешни идейки"? Хайде ти пък почети малко популационна биология, а?
                    Last edited by gollum; 29-01-2011, 16:07. Причина: Нарушение на ФП 2.6.6 и 2.6.7

                    Comment


                      #40
                      Thorn написа Виж мнение
                      Индоевропейци. Родствени с даките. До скоро се твърдеше, че са родствени и с фригийците, но в момента тази теория не е вече толкова популярна.

                      И понеже не ми е в темата и не съм ровил, интересно ми е археологически кои са тракийските култури и имали континуитет с енеолитните археологически култури или от археологическа гледна точка има основания да ги смятаме за пришълци.

                      Първото споменаване на траките е у Омир за събития от Троянската война, има и споменавания от по-късно автори в разкази за събития с едно-две поколения по-ранни. А тракийските археологически култури от кои векове започват?
                      Ами от тоя ти постинг личи че темата ти е чужда и непозната. "Индоевропейци, родствени с даките" - това е доста елементарно обяснение за това кои са траките. "Даки" е един доста късен, въведен от римляните етно-термин, ако мога така да се изразя, за гетите от земите отвъд Дунава, просто да ги отдели от техните еднокръвни братя от земите на юг от Дунава - днешна Североизточна България (разделяй и владей - чие беше това правило?) и общо взето непопулярен сред сериозните историци.
                      Тракийските археорлогически култури от кой век започват? - Правилният отговор е - от началото на вековете! Това че нашите пишман историци и археолози датират всичко, което е откопано в нашите земи, от 3-4 век преди Христа е такова недоразумение че епослужило за посмешище на Чудомир още преди 70-80 години - когато написва сатиричния си разказ "От 3-и век преди Христа". ИзоБщо класово-партийният тъпанарски подход към историята при който "тракийците" се разглеждат като някакво отдавна измряла порода човекоподобни, които нямат нищо общо с днешния свят е демонстрация на такава умствена мизерия, че няма накъде повече!
                      А кой е Омир, драги? Знаеш ли нещо паовече освен стандартизираното и общоприето "древногръцки поет, автор на "Илиада" е "Одисея""? Сигурен съм че не знаеш! И затова ти е лесно май...
                      Хайде да продължим друг път, ама ще е добре да се явявате по-подготвени и не с такова самочувствие сякаш знаете всичко на тоя свят...
                      ДядоВиВладо

                      Comment


                        #41
                        VladPomak написа Виж мнение
                        Ами от тоя ти постинг личи че темата ти е чужда и непозната. "Индоевропейци, родствени с даките" - това е доста елементарно обяснение за това кои са траките. "Даки" е един доста късен, въведен от римляните етно-термин, ако мога така да се изразя, за гетите от земите отвъд Дунава, просто да ги отдели от техните еднокръвни братя от земите на юг от Дунава - днешна Североизточна България (разделяй и владей - чие беше това правило?) и общо взето непопулярен сред сериозните историци.
                        Тракийските археорлогически култури от кой век започват? - Правилният отговор е - от началото на вековете! Това че нашите пишман историци и археолози датират всичко, което е откопано в нашите земи, от 3-4 век преди Христа е такова недоразумение че епослужило за посмешище на Чудомир още преди 70-80 години - когато написва сатиричния си разказ "От 3-и век преди Христа". ИзоБщо класово-партийният тъпанарски подход към историята при който "тракийците" се разглеждат като някакво отдавна измряла порода човекоподобни, които нямат нищо общо с днешния свят е демонстрация на такава умствена мизерия, че няма накъде повече!
                        А кой е Омир, драги? Знаеш ли нещо паовече освен стандартизираното и общоприето "древногръцки поет, автор на "Илиада" е "Одисея""? Сигурен съм че не знаеш! И затова ти е лесно май...
                        Хайде да продължим друг път, ама ще е добре да се явявате по-подготвени и не с такова самочувствие сякаш знаете всичко на тоя свят...
                        ДядоВиВладо
                        И тук ли почна да се пенявиш?

                        Comment


                          #42
                          Постинги като на Влад Помак няма да се толерират. Не заради съдържанието на постингите му, колкото и да смятаме, че са необосновани и недоказани, а заради явното му неуважение към опонентите. Аз лично не обичам да слагам банове, затова преди да го банна ще изчакам дали ще почне да пише нормално или ще има поне още един подобен постинг. Ако продължи в същия дух, ще получи прекрасната възможност да се жалва от модераторския екип на БС на арменския поп.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #43
                            Thorn написа Виж мнение
                            Постинги като на Влад Помак няма да се толерират. Не заради съдържанието на постингите му, колкото и да смятаме, че са необосновани и недоказани, а заради явното му неуважение към опонентите. Аз лично не обичам да слагам банове, затова преди да го банна ще изчакам дали ще почне да пише нормално или ще има поне още един подобен постинг. Ако продължи в същия дух, ще получи прекрасната възможност да се жалва от модераторския екип на БС на арменския поп.
                            Здравей Торн (трън)
                            Понеже явно не знаеш кой е бил "арменския поп", да те просветя малко - това е попът на арменската църква в Диарбекир. Към него са се обръщали всички наши заточеници там, защото все пак му се е чувала думата пред местния турски ага и е можел изглежда да помага на нашите заточеници при нужда. Аз обаче нямам никаква нужда да се обръщам към арменския поп заради отношението, което чрез твоя постинг демонстрира комунистическо ДС-арско управление на скапания форум "бойнаслава"! Жалък, псевдоинтелектуален ченгесарски форум - нещо, което не може да се скрие въпреки усилията полагани за това! Аз не бях влизал много отдавна, може би от времето когато съм се регистрирал, защото още тогава ми замириса на нещо гнило - и то си се показа! Между другото едва ли има форум - и то особено по история - в интернет, в който комунистическите изроди от ДС да не командват парада. Не че това ще ги направи "неизроди"!: генните мутации са необратими, а всички номенклатурчици са мутанти - но все пак проличава че при тях е много силен импулсът "да контролират нещата", той е почти инстинктивен, както при всички мутанти (изроди).
                            Вашата роля е ясна и, естествено, е долна и срамна каквато винаги е била ролята на ДС по отношение на българите и България и не само в някакви, общо взето незначителни по влиянието си форуми, а навсякъде и във всичко - така че продължавайте да си я изпълнявате до деня на Страшния Съд, когато всеки ще трябва да отговаря и за делата и за помислите си!
                            ВладПомак

                            Comment


                              #44
                              Не знам дали е прието да се изразява съгласие тук, ама Торн в случая кефи. Поздравления
                              Луд на шарено се радва - цивилен блог

                              Comment


                                #45
                                Ъъ, хъм, хайде прекратете това обсъждане на българските изследователи на траките, темата е за самите траки, а не за критика на техните изследователи (достатъчно по този въпрос се изписа в темата за закриване на института по тракология, ако толкова има желание за обсъждане, то трябва да се проведе в нарочна тема). Следващите постове да се отнасят само до самите траки, независимо дали ще са факти, интерпретации или повече или по-малко обосновани предположения.

                                ПП Преместих постовете, отклоняващи се от тази тема в нова, посветена на критика на тракологията. Там можете на воля да разисквате този въпрос, а тук да остане за факти и разисквания около самите траки.
                                Last edited by gollum; 02-02-2011, 13:43.

                                Comment

                                Working...
                                X