Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какви са тези тухли? Защо са със свастика?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Какви са тези тухли? Защо са със свастика?

    Моля, ако може някой да поясни какви са тези тухли...?
    Взел съм ги при разрушаване на стара постройка... всичките са маркирани като на снимките. Няма други маркировки или текст. Имат ли нещо общо с III райх или е просто знак за центриране на тухлите и е съвпадение?

    Click image for larger version

Name:	tuhla1.jpg
Views:	1
Size:	1.02 МБ
ID:	558197 Click image for larger version

Name:	tuhla3.jpg
Views:	1
Size:	1,008.5 КБ
ID:	558198

    #2
    Ако поясниш каква и къде е била тази постройка, със сигурност ще улесниш отговора.
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      #3
      Местоположение: северозападната част на Лясковец 5140
      Каква е била постройката: не изглежда да е административна, по скоро от тип - къща с дюкян отдолу

      Comment


        #4
        Няма нищо общо с Третия райх - това е азиатската свастика. Да не забравяме, че за една не малка част от света (а ако говорим по бройка - за по-голямата част) и сега (да не говорим за преди Хитлер), свастиката има съвсем друго значение.

        Comment


          #5
          Да, именно - нищо общо. Освен това, на тези тухли свастиката е в друга посока, в сравнение с тази от Третия райх.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #6
            Ясно, много Ви благодаря за поясненията!
            Здраве и късмет на всички Ви

            Comment


              #7
              Според мен пък това са тухли свързани именно с Третия райх. Това са тухли от 20 век. С този знак няма как да са след 1944 г., а вероятността да са правени от будист преди 1944 г. е малко вероятна, даже практически никаква. Това че свастиката е обратна е лесно обяснима - тухлите се правят в калъп, при което изображенията са в негативи и този който ги прави, трябва да е достатъчно интелигентен да се сети, че върху тухлата ще се получи огледален образ, а този явно не е бил от особено умните. Подобни огледални, т.е. объркани печати има и при римските тухли. Лично аз бих се позаинтерисовал от историята на сграда - кой и кога я строил, може да се окаже германска от периода 1934 - 1944 г. Не е изключено в района да е имало и германска тухларна или някой местен фен на националсоциализма. При всички положения обаче от всички възможни варианти, възможността да свъзана с националсоциализма за мен лично е най-логичната.

              А щях да забравя - обърнал ли си внимание тухлата да ли по нещо се отличава от другите, примерно едната страна да е по-гладка и добре направена.

              Comment


                #8
                С този знак няма как да са след 1944 г., а вероятността да са правени от будист преди 1944 г. е малко вероятна, даже практически никаква.
                Какво общо има будизма тук? Свастиката няма общо с будизма и го предхожда с някое и друг хилядолетие като символ. Разпространена е била на практика почти насвякъде - от цяла Азия, та до Персия и прочее, включително и в Османската империя. Така че може да я проследим по този път. Т.е. свастики могат да се намерят многократно в Европа преди увлечението по Азия. Така че можем да го свържем и с това. А може и да прибегнем към времето на увлечинята - покрай романтичните увлечения по Ориента и, след това, по Азия, източната култура започва да прониква в Европа още през втората половина на XIX век. Свастиката добива популярност - при това, много голяма, в Европа в началото на ХХ век - като символ на късмет, щастие и прочее. Може да се намери, да речем, на британски марки. Впрочем, точно по този път става и символ на национал-социалистите, както впрочем и на сума други организации. Дори да оставим настрана по-ранните употреби в Европа (през Античността, Средновековието).
                Така че спокойно може да се е появила в това си значение (знак за късмет) на тухла когато и да е през първата половина на ХХ век в България. Без да ни трябва някой некадърник да я е объркал и обърнал. Няма как да сме сигурни, но ми се вижда по-вероятно, отколкото да е свързана с национал-социалистическата партия в Германия. Последното не е невъзможно, разбира се, но не е задължително и изисква допълнителна същност (грешка на автора, защото е обърнал знака), която не е нужна при другото обяснение.

                Comment


                  #9
                  По принцип може и да е така, но обикновенно най-простият отговор е и най-вероятният. Както примерно ако видим петолъчка върху тухла или керемида правени след 1944 г., вероятността да е свързана с комунизма е много по-голяма, отколкото примерно със знамето на щата Тексас.

                  Comment


                    #10
                    ОК, утре ще се опитам да науча повече относно сградата...
                    ... а също и ще огледам по подробно тухлите за особености по тях и какво ги отличава спрямо подобни "обикновени" тухли...

                    Comment


                      #11
                      По принцип може и да е така, но обикновенно най-простият отговор е и най-вероятният.
                      И аз посочвам най-простия отговор. Разбра с, първо трябва да имаме идея от кога точно са тези тухли. Но свастика могат да имат (и то точно "нормална", а не обърната като тази на немската национал-социалистическа партия) от когато и да е през първата половина на ХХ век. Посочих откъде може да дойде (впрочем, тя и от по-рано се среща на наши църкви, та може и оттам някой да я е взел). Далеч преди Хитлер да я вземе, тя се среща и у нас. Затова този отговор е по-логичен, поне според мен. Най-малкото, не изисква да въвеждаме и грешка на строителя и важи независимо от времето, докато за хитлеристкия корен ни трябва конкретен период и пак не е сигурно.
                      Виж, ако е от след ВСВ в Европа, тогава - да, почти сигурно ще е свързана с немските национал-социалисти, защото от ВСВ насетне в Европа и Америките се свърза предимно с това. Но преди това - не. Дори и през 30-те години това е само една от употребите в Европа, при това, не най-популярната. Както и сега можеш да я откриеш навсякъде в Азия и никой там няма и да я свърже с Германия.
                      Хе, че то може и някой фен на финландските ВВС да я е сложил .

                      Та, за да се изясни нещо повече, трябва поне да има идея откога са тухлите. Ако са преди 30-те години - със сигурност нямат нищо общо с хитлеристката свастика. ако са след това вече не е толкова ясно - може и тъй, може и инак.

                      Comment


                        #12
                        R0ss, аз ако съм на твое място ще събера колкото се може повече тухли и после ще ги продавам на неофашистите - да им се радват хайваните
                        Фактът, че тухлите са маркирани със знак, сам по себе си също е инересен. Моите наблюдения за тухлите в Пловдив за периода 1878 - 1944 г., а те не са малко (наблюденията имам предвид, не тухлите(, е че се маркират само с букви. Знак и то придружен с надпис, съм видял досега само веднъж върху една австроунгарска тухла, която по неведоми пътища се беше озовала в един кенеф от началото на 20 в.

                        Между другото, обърни внимание на цвета на старите тухли и керемиди по останали къщи. Ако има разлика в цвета, примерно останалите са масово по-бледи и жълтеещи, то това е индикация че тези тухли със свастиката може да не са местно производство.

                        Comment


                          #13
                          ... това което допълнително успях да разбера като информация:

                          1. Сградата е била собственост на (цитирам) "... богат и алчен търговец от Русе, курвар..." който после я е продал на сегашния собственик.

                          2. Състои се от 2-е части, продълговата част (като склад) строено около 1924 и последваща допълнителна част (като за офиси) строена 1938 ~ 1941. Тухлите от 'складовата част' нямат маркировка, а само тухлите от 'офис-ната част' са всичките като на снимките (със знак).

                          3. Въпросните тухли (със знака)... сравнени с другите от 'складовата част' са малко по големи, по тежки, по червенеят и са някак по плътни (строителните работници коментират "Е 'туй 'са 'казвъ качествена глина")... също и обратната им страна (не където е знака) е като че ли... по прецизно равна и гладка.

                          4. Сградата ('складовата част') е била по онова време 'винарна', правели и продавали вино, шампанско.... После русенецът около 1938 ~ 1941 е до-построил 'офис-ната част' и започнал да продава виното в Германия по релацията Лясковец --жп_влак--> Русе --транспорт_по_Дунав--> Германия.
                          5. Малко преди да реши да до-построи 'офис-ната част' и да започне експорта на виното... е открил съвместно дружество с германец, който се е грижел за транспорта и за организиране на продажбите на виното в Германия.

                          А от къде са взети/купени/произведени/доставени тухлите за 'офис-ната част'... няма как със сигурност да се разбере, защото русенецът (единствен знаещ със сигурност от къде ги е взел) е починал, а сегашния собственик казва, че не е коментирано при прехвърляне на имота кое от къде е купено/доставено (особено тухлите)...

                          На въпроса ми към сегашния собственик "Какви се предполагат че са могли да бъдат политическите възгледи на русенеца, от коя партия е бил?'... отговора (цитирам): "Ами от коя партия... от партията на върти-опашките, ПАРИ и АВАНТА да има.. от нея партия беше (+ псувня комбинирана с изражение на презрение на лицето)".

                          пс: Ако работниците открият нещо ново което би могло да хвърли светлина, ще допълня...
                          .

                          Comment


                            #14
                            Много интересен въпрос с тези тухли. При така описаната от теб ситуация е повече от очевидно, че свастиката наистина е свързана с националсоциализма в Германия, а тухлите са внос от там. Това обяснява различната глина и разликата в размерите (макар, че по това време размерите на тухлите не са стандартизирани и варират в леки граници(. Това, че са маркирани със свастика, съвсем не означава, че собственикът непременно е симпатизирал на националсоциализма, просто знакът е бил масово разпространен. Въпросът, който веднага възниква, е за чий му е било да кара тухли чак от Германия. Разбира се, невинаги в човешките действия трябва да се търси непременно някаква логика. Обаче даваш важна подробност, а именно че обратната страна е по-гладка, а това означава, че не е изключено това да са т.нар. фасадни тухли, на които едната страна е прецизно направена с декоративна цел, а тъй като доколкото разбрах гладка е широката страна, би могло да се мисли, че при направата им били предвидени за настилка на под. Това вече обяснява защо тези тухли били докарани чак от Германия - пичът видял нещо, което го има в Германия и искал да си направи същото, но тук просто не е имало такива тухли.

                            Comment


                              #15
                              Годината на строеж наистина говори в полза на национал-социалистически произход. Но едно не ми е ясно - ако тухлите са внесени от Германия, защо ще имат свастика (коя немска тухларна ще използва партиен знак като клеймо?!?) и най-вече защо ще е обърната?
                              Вторият въпрос - ако правилно съм разбрал, свастиката е на вътрешната, а не на външната страна, нали? Тогава не виждам как ще изпълнява каквато и да е декоративна функция (впрочем, така или иначе виждам следи от мазилка, т.е. знакът не се е виждал). Тогава остава да е някакво клеймо или пък да е сложено от някакви други по-мистични ( ) подбуди. Така както е обърнато не ми говори за немски произход (в рамките на майтапа - може да е бил почитател на финландските ВВС). Естествено, винаги може да се приеме и тезата за грешката, ама е малко насилена и има смисъл само ако няма други обяснения.

                              Comment

                              Working...
                              X